LI Pigments sztori 2. rész
Mi kellett ahhoz, hogy az LI pigmentek EU kompatibilisek legyenek?
2022 január óta ahhoz, hogy egy pigment bemutatható legyen az ECHA (European Chemical Agency) előtt, a gyártónak szükséges előkészíteni a termékek dokumentumait. A kémiai biztonsági adatlapon kívül szükség van
egy független laboratórium részletes állásfoglalására a termék biztonságosságával kapcsolatosan.
Németországban van egy igen elismert független labor, amivel az LI Pigments cég már 2021 előtt is együtt dolgozott. Ők vizsgálják be a termékeiket 6 szempont szerint (a szempontok egyenként magas egészségügyi kockázatot jelentenek bőr alá applikálandó színanyagok esetében):
- aromás aminok (20 féle magas kockázattal járó anyag)
- rákkeltő anyagok (7 összetevő magas kockázattal)
- mutagén, kromoszóma elváltozásokat okozó vagy allergiát okozó festékanyagok (35 magas kockázatú összetevő)
- fém jellegű szennyeződések (nem színanyagok! azok szennyeződései leginkább nehézfémek, 13 féle anyagról van szó)
- immunrendszert károsító, irritáló, allergizáló policiklikus aromás hidrokarbonok és benzo-a-pirén
- microbiológiai sterilitás
Egyes összetevők jelenléte nem megengedett, egyes esetekben (pl. Nikkel) ppm arányban adják, mely koncentrációban nem jelent egészségügyi kockázatot. Így például ha már a Nikkelt emlegettem, LI termékek esetében a Nikkel, mint a vas-oxid egy jellemző szennyeződése olyan csekély mennyiségben van jelen, amely számadattal nem leírható. (Az új szabályozás tükrében mégis minden terméken fel kell tüntetni, hogy a termék Nikkel szennyeződést tartalmazhat.) Ez a piacon jelen levő - minden jól felcímkézett termék esetében - hasonlóan kell kinézzen. Az ok, amiért a Nikkel esetében az ECHA ilyen szigorúan jár el az, hogy az emberiség 20%-a Ni-allergiában szenved.
Nos, szerintem ennyi talán elég lesz abból a témából, amiről a legkevésbé szívesen beszél egy sminktetováló. Hiszen a színekről, kombinációkról, színtípusokról beszélni ennél sokkal izgalmasabb.
Azonban nem szabad elfelejteni, hogy az egészségyügyi biztonságosságot egy átlag sminktetováló alapvetésnek tekinti, "hát persze, hogy tiszta, hisz a piacon van..." alapon. Ez nincs így! A piacunkon levő termékek nagyobb százalékban nem rendelkeznek megfelelő dokumentációval, mint igen!
Bizinger Katalin